“מה זאת לקות למידה”

מהי לקות למידה?

בימים אלה מדברים הרבה על אבחונים לאיתור לקות למידה.  מהי לקות למידה ?

תפקוד המוח בתחומים השונים מגדיר אותנו. על אף כי בשפה העממית “הלב נקרע” ולעתים אנו סובלים “ממוסר כליות” רק המוח הוא זה שקולט מידע מן הסביבה, מעבד אותו, לעתים משמר אותו, מאפשר לנו להגיב לגירוים פנימיים וחיצוניים.

כעת, ההגדרה כי לקות למידה היא כשל, דיספונקציה נוירולוגית, איננה מפחידה. פירושו של דבר כי לאדם מסוים קושי בתחום או מספר תחומים ספציפיים. בין לקות למידה לאינטליגנציה  אין קשר – כולם מכירים את השמות של גדולי העולם שתרמו לתרבותנו (ליאונרדו דה-וינצ’י, הנס כריסטיאן אנדרסן, ווינסטון צ’רצ’יל) היו לקויי למידה.

לרוב הורים מופתעים כי ילד נבון ומפותח הוא גם תלמיד עם לקות למידה על אף הטיפוח והחשיפה הממושכת להוראה איכותית.

אוכלוסיות שונות חוששות ונמנעות מלאבחן את הילדים משום הפחד מן הסטיגמה “לקות למידה”. הבה נרחיב ונראה האם התווית היא באמת מנמיכה את ערכו של האדם.

לקות למידה היא מונח-גג,  מטריה, החובק סוגים שונים של קשיים. להלן כמה שמות הצפים מדי פעם  בתקשורת הדבורה והאלקטרונית.

 דיסלקסיה: הינה לקות למידה ספציפית ומתייחסת לקושי ללמוד לקרוא .

 דיסגראפיה: מתייחסת בעיקר לקשיים גראפיים בכתיבה.

 דיסקלקוליה: מתייחסת בעיקר לקושי להבין כמויות ולבצע פרוצדורות חשבון.

הפרעת קשב וריכוז ADD: מתייחסת בעיקר לקושי בגיוס ושימור של קשב וריכוז נוכח מטלות מונוטוניות, רוטיניות, יום-יומיות (משעממות). כאשר ההפרעה כולל גם היפראקטיביות לצד בעיות קשב וריכוז מונחה היא נקראת ADHD והכוונה היא כי לצד קשיי קשב וריכוז מופיעים גם אימפולסיביות, וחוסר שקט גופני.

הרשימה היא ארוכה, אך המונחים השכיחים שהובאו לעיל יוכלו למקד אותנו במהותם. חשוב לדעת כי אף מוח לא זהה למשנהו – מוחות של תאומים זהים, הנושאים אותו מטען גנטי, שונים זה מזה במבנם. עובדה זו היא חשובה בהבנתנו כי כל מוח הוא שונה, כל מוח מאפשר כישורים לצד כשלים אופייניים. ניתן לומר בוודאות רק זאת: יש מוח מושלם לביצוע מטלה מסוימת אך אין מוחות מושלמים.

אם כך, במידה זו או אחרת, כולנו נמצאים על רצף של לקות למידה כלשהו והשאלה היא האם אנו מסוגלים לפצות על כך ובאיזה מחיר. אפשר לשפר תפקודים,  הידע עומד לרשות כולנו וההחלטה כתמיד היא בידינו – מהם סדרי העדיפויות שאנו מציבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים