“כיצד נחנך ילד בריא ומוצלח” – הדרכת הורים

הורים שואלים: “כיצד נחנך ילד בריא ומוצלח?”

 מבחן המרשמלו והצלחה בבית הספר

זוכה פרס נובל לכלכלה ג’יימס הקמן מצטרף לדעתם של מדענים מכל רחבי העולם ולחוקרי מוח בהצהירו כי הפניית משאבים לחינוך בגיל הרך ובביה”ס היסודי יניב  את הרווחים הגדולים ביותר במונחים של השקעה-תוצר.

מאחר וההורה הוא בעל העניין העיקרי בגידולו הבריא של צאצאיו, יש להציג לפניו את המידע. כאמור, יש להתחיל מבראשית – מיום הולדתו של הילד.

להלן מספר עובדות:

–        התינוק האנושי מגיח לאוויר העולם כאשר המערכת העצבית בהתהוותה. היא תתפתח ותתעצב באינטראקציה עם הסביבה: הורים ומטפלים הם מעצבי המוח של ילדם.

–        גנטיקה איננה גורל. חשוב כי כל הורה/מטפל בתינוקות יידע כי עיצוב היכולת לוויסות עצמית מתחילה מייד לאחר הלידה. תינוק בעל טמפרמנט סוער, לא רגוע, נוח לכעוס ילמד למתן ולווסת את תחושותיו אם יטופל על ידי מבוגר מבין.

–        הוויסות העצמי, האיפוק ויכולת דחיית הסיפוקים הם מנבאים ראשונים במעלה את הצלחתו הלימודית העתידית של הילד. “מבחן המרשמלו” מנבא ברמה מהימנה למדי הצלחה עתידית במבחנים פסיכומטריים, למשל. במבחן זה מציעים לילד בן 4-5 אפשרות לאכול מרשמלו אחד כעת או להתאפק למספר דקות כדי לקבל 2 ממתקים אחר כך.

–        למידה חברתית, אינטראקציה נאותה ומותאמת עם הסביבה, מעצבות את האזור הקדמי של המוח ובכך מאפשר לילד לארגן את המידע, לתכנן,  להתאפק, לנטר, להפעיל פקוח ובקרה ובעיקר לשקול את התוצאות העתידיות של תגובותיו. בהעדר פעילות זו, היה האדם נוהג באורח רובוטי: גירוי-תגובה. פיתוח האיזור הקדמי של המוח מאפשר עיצוב האספקטים האנושיים –  “מותר האדם”.

   השפה המתפתחת מעניקה כלי נוסף לתיווך לקראת הפעלת החלק הקדמי של המוח והבטחת התנהגות נאותה. כישורים אלה נחוצים באותה מידה לשם יצירת קשרים חברתיים תקינים ולשם למידה.

–        התוקפנות הטבעית, מורשתנו הביולוגית, מווסתת ומעודנת באמצעות פעילות רשתות הנוירונים באיזור הקדמי (המצחי) של המוח. בכך מוקטנת הפעילות התוקפנית.

–        מחקרים חזרו והוכיחו כי תוקפנות לא נוצרת בגיל ההתבגרות. הטיפול בה בגיל העשרה היא קשה יותר משום שחלון ההזדמנויות לא נוצל כהלכה. בגן הילדים ובכיתות היסוד, כאשר במוח מתרחשים תהליכים משמעותיים של עיצוב, חשוב להשקיע בגידולו של הילד. חשוב מאד לספק אינפורמציה ולהנחות הורים, מיד לאחר הלידה ולאורך כל הדרך.

–        הכניסה לכיתה א’ נוחה יותר לילד ותניב פירות איכותיים כאשר הילד מצויד בכלים להתמודדות נאותה בסיטואציות חברתיות, כאשר הוא מסוגל להתמודד עם תסכולים .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים