“שיעורי בית – למה?”

שעורי בית: כן או לא ובעיקר למה

תומאס פרידמן זוכה פרס פוליצר ומחברו של הספר “העולם הוא שטוח” אמר בראיון “אבי דרבן אותי לסיים את הארוחה באומרו כי בחוץ נמצאים  רעבים החפצים בארוחתי. היום אני מדרבן את בנותי להכין ולסיים את השעורים כי בחוץ נמצאים רעבים למשרתן העתידית”.

העובדה כי איכות החיים בעולם המודרני עומדת ביחס ישיר להשכלתך ידועה לכולם, והכוונה איננה רק לשכרך בסוף החודש אלא להשלכות על כל אספקט בחייך, החל בבריאות וכלה באיכות שעות הפנאי. העולם המודרני מוכיח כל יום לכולם את פגיעות חיינו בכפר הגלובלי הקטן והמתוקשר – אכן העולם הפך לשטוח. יבשות מתקרבות תקשורתית ותחבורתית  ובכך מטילות בסכנה את ייחודיותך כנותן שירות או מספק מוצר עבור שכר הולם.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“מה זאת לקות למידה”

מהי לקות למידה?

בימים אלה מדברים הרבה על אבחונים לאיתור לקות למידה.  מהי לקות למידה ?

תפקוד המוח בתחומים השונים מגדיר אותנו. על אף כי בשפה העממית “הלב נקרע” ולעתים אנו סובלים “ממוסר כליות” רק המוח הוא זה שקולט מידע מן הסביבה, מעבד אותו, לעתים משמר אותו, מאפשר לנו להגיב לגירוים פנימיים וחיצוניים.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“כיצד נחנך ילד בריא ומוצלח” – הדרכת הורים

הורים שואלים: “כיצד נחנך ילד בריא ומוצלח?”

 מבחן המרשמלו והצלחה בבית הספר

זוכה פרס נובל לכלכלה ג’יימס הקמן מצטרף לדעתם של מדענים מכל רחבי העולם ולחוקרי מוח בהצהירו כי הפניית משאבים לחינוך בגיל הרך ובביה”ס היסודי יניב  את הרווחים הגדולים ביותר במונחים של השקעה-תוצר.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“כעס” המקור והתפקיד של הכעס, התנהגות בהשפעת הכעס

כעס:  יועץ רע או מזהיר מסכנה

ביטויים כגון “הוא הרגיז אותי מאד”, “לו יכולתי הייתי סוטר לו” ואף חריפים יותר נשמעים בישראל מדי יום ולעתים מספר פעמים בכל יום. למילים מצטרפות הבעות פנים ושפת גוף תואמות, המבטאות את הרגשת כעס, את מצבור האנרגיה המתפרץ, התרגשות וחוסר המנוחה.  כל הצופה והמאזין מבין היטב את המתרחש אצל הדובר הכועס ומזהה את השינויים הפיזיים המלווים את סערת הרגשות:  נשימה כבדה,  קצב דיבור, גוון עור-פנים.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“גם ההורים עולים לכיתה א'” מדריך הכנה להורים וילדים

גם ההורים עולים לכיתה א’

זוכה פרס נובל לכלכלה ג’מס הקמן מצטרף לדעתם של מדענים מכל רחבי העולם ולחוקרי מוח בהצהירו כי הפניית משאבים לחינוך בגיל הרך ולביה”ס היסודי יניב  את הרווחים הגדולים ביותר במונחים של השקעה-תוצר.

הדיון היה אמנם על מדיניות ציבורית, אך באותה מידה הורים חייבים להיות מודעים לערכו הרב של  החינוך בכיתות היסוד ולנקוט בצעדים התואמים  את המלצות המחקר כדי להבטיח צעד ראשון נכון: הצלחה בלימודים.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“אמא או יעל” האם יש חשיבות לכך שהילד הצעיר קורא לך אמא

אמא או יעל

תפקידן של המילים לשאת משמעות. “אמא” היא מילה המקפלת בתוכה לא רק את הקרבה בין הילד למולידתו אלא גם את כל החוויות המשותפות שביססו את היחסים ביניהם. אמא היא האדם היחיד אשר מבקש את טובת הילד מבלי לצפות לתמורה. בשעת הצורך היא מוכנה ללא היסוס להקריב את הכל למענו, אפילו את חייה.

[לחץ כאן למאמר המלא]

קשיי למידה במתמטיקה

ילדים ומבוגרים רבים חוששים ממתמטיקה.  לרוב הבעיה נעוצה בהוראה לא נכונה של המקצוע.

מתמטיקה הוא תחום החובק את קיומנו. לדוגמא: להעריך מתי לקום בבוקר כדי להספיק לבית הספר, כמה עודף יש לקבל,  מהו המחיר לאחר הנחה, איזה אריזה של אבקת כביסה כדאי לקנות, כיצד להתלבש  כאשר מחר הטמפרטורה תהיה 15 מעלות, באיזה חניון כדאי להחנות את המכונית – על בסיס תשלום יומי, או על פי שעה.

[לחץ כאן למאמר המלא]

הוראה מתקנת באנגלית

במכון “שיא” אנו  מקדמים בצורה ניכרת תלמידים עם לקות למידה באנגלית וגם מבוגרים הנזקקים לידיעת האנגלית לצורכי מסחר, תיירות ועסקים. הצלחות תלמידינו במהלך 13 השנים היו ניכרות ולכן אנו מלמדים את האחים, בני המשפחה והחברים של אלו שכבר למדו והצליחו אצלנו.

כל  אחד לומד על פי שיטה המתאימה לפרופיל הלימודי שלו. לכן, במפגש הראשון ד”ר לילי פאוקר עורכת בדיקה של היכולת השפתית בכלל ובאנגלית בפרט. על פיה נגזרת תוכנית העבודה.

[לחץ כאן למאמר המלא]

סיוע לתלמידים, מורים והורים בניהול בעיות משמעת

הורים ומורים רגילים להתמודד עם בעיות משמעת בעיקר באמצעות שיטות של שכר ועונש.  שיטות אלה אינן יעילות ולכן הבעיות חוזרות ונשנות. כל אשר מושג הוא כיבוי שרפות. עובדה, הבעיה מתעוררת שוב ושוב. הורים, מורים ותלמידים מרגישים מותשים וחסרי אונים.

על פי השיטה של ד”ר רוס גרין, פרופסור בהארוורד, המתבססת על תפיסה חדשה של בעיות התנהגותיות עומדת התובנה  כי “הילד/המתבגר היה מתנהג אחרת לו היה יכול“. מכאן מתפתחת הבנה מעמיקה ושונה מן המקובל של הקשיים,  הלקויות, הטיפול, פתרון הבעיה. השיטה מבוססת מחקרית על תפקודי המוח.

[לחץ כאן למאמר המלא]