שאלה: האם רטלין תמיד נחוץ בטיפול בקשיים בלימודים?

שאלה:

הילד שלי הוא בכיתה ג’. עד עתה הכל היה בסדר. השנה הילד לא רגוע, לא מקשיב, הישגיו ירדו. אנו יודעים כי הוא ילד בעל יכולת. המורה הפנתה אותנו לקופת חולים לבדיקת TOVA.
ידוע לי כי במהלך הבדיקה חייב הנבדק ליטול רטלין ואילו אנו, ההורים מתנגדים לכך.

תשובה:

ישנם תלמידים שהתמודדו היטב בכיתות א’-ב’ וחווים קושי בלימודים בכיתה ג’. מקור הקושי לא חייב להיות הפרעת קשב וריכוז. להלן רשימה חלקית של סיבות המתבטאות כלפי חוץ כהפרעת קשב וריכוז:

[לחץ כאן למאמר המלא]

הפנייה לאבחון, מתי ומדוע?

הורים רבים שואלים מתי נחוץ לערוך אבחון לאיתור לקות למידה?

לפני שאציין מועדים וסיבות טובות לעריכת האבחון חשוב להסביר מה זה האבחון ולמה הוא משרת.

האבחון לאיתור לקות למידה מספק פרופיל לימודי מפורט ובו פירוט כישורים נחוצים ללמידה כגון זיכרון, קשב וריכוז, חשיבה מילולית, חשיבה בלתי מילולית לצד מידע על מיומנויות שהילד רכש. האבחון מציין כיצד מתפקד הילד בהשוואה למצופה מבני גילו.

[לחץ כאן למאמר המלא]

מצורפת מצגת בנושא “תאור נוירולוגי של הפרעת קשב וריכוז”

המצגת מתארת את הפרעת קשב וריכוז על פי תפיסת החוקרים מקובצתו של Russell Barkley תוך מתן דגש על הביולוגיה בבסיס ההפרעה, התפקוד  הלקוי וההשלכות לעולם הלימודי.

להורדת המצגת לחץ כאן:   תיאור נוירולוגי של for teacher-ADHD

כמה עובדות סטטיסטיות

1. המוח שוקל כ כ 1,200 גרם אבל צורך 20% מן האנרגיה – לכן  רצוי מאד כי התלמיד יאכל ארוחת בוקר וארוחת 10 מזינות.

2. השינה דרושה בין היתר לביסוס הזיכרון לכן תלמידים חייבים לישון כ 9 שעות שינה רציפה ללא טלוויזיה דולקת.

3. אוצר המילים של ילד בכניסתו לכיתה א’ מנבא 30% מיכולתו בהבנת הנקרא בכיתה י”א.

[לחץ כאן למאמר המלא]

מצגת בנושא מוח ולמידה

מטרת המצגת להזכיר לכם על הנלמד בהשתלמות. שימו לב: בסיום המצגת נמצאים שלושה שאלונים  בנושא ויסות התנהגותי ולימודי, ערכים חיוניים בהערכת תפקוד התלמיד.

מצגת מורים – מוח ולמידה

השתלמות בי”ס “אלמוגים”

המפגש בנושא מוח ולמידה יתקיים בתאריך 02-01-2012

– לכל תלמיד מבנה מוח שונה בהתאם לרקע גנטי ואינטראקציה עם הסביבה.

– בשל הפלסטיות של המוח ניתן ללמד כל אחד – בתנאי שמתקיימת הוראה מותאמת, התמדה והשקעה לאורך זמן.

– עיקרון use it or lose it במערכת העיצבית.

– המפגש הביולוגי בין מורה לתלמידים. תפקיד ה amygdala  בעת איום, כעס, תסכול, חרדה. התגובה ההישרדותית עתיקת יומין – האוטומטית – של fight or flight אשר בימינו אינה משרתת אותנו תמיד לטובה. מה יכול המורה לעשות במקרים אלה? מה הוא יכול ללמד את הילד על מנת להגיב בצורה מותאמת יותר?

[לחץ כאן למאמר המלא]

“שיעורי בית – למה?”

שעורי בית: כן או לא ובעיקר למה

תומאס פרידמן זוכה פרס פוליצר ומחברו של הספר “העולם הוא שטוח” אמר בראיון “אבי דרבן אותי לסיים את הארוחה באומרו כי בחוץ נמצאים  רעבים החפצים בארוחתי. היום אני מדרבן את בנותי להכין ולסיים את השעורים כי בחוץ נמצאים רעבים למשרתן העתידית”.

העובדה כי איכות החיים בעולם המודרני עומדת ביחס ישיר להשכלתך ידועה לכולם, והכוונה איננה רק לשכרך בסוף החודש אלא להשלכות על כל אספקט בחייך, החל בבריאות וכלה באיכות שעות הפנאי. העולם המודרני מוכיח כל יום לכולם את פגיעות חיינו בכפר הגלובלי הקטן והמתוקשר – אכן העולם הפך לשטוח. יבשות מתקרבות תקשורתית ותחבורתית  ובכך מטילות בסכנה את ייחודיותך כנותן שירות או מספק מוצר עבור שכר הולם.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“כיצד נחנך ילד בריא ומוצלח” – הדרכת הורים

הורים שואלים: “כיצד נחנך ילד בריא ומוצלח?”

 מבחן המרשמלו והצלחה בבית הספר

זוכה פרס נובל לכלכלה ג’יימס הקמן מצטרף לדעתם של מדענים מכל רחבי העולם ולחוקרי מוח בהצהירו כי הפניית משאבים לחינוך בגיל הרך ובביה”ס היסודי יניב  את הרווחים הגדולים ביותר במונחים של השקעה-תוצר.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“כעס” המקור והתפקיד של הכעס, התנהגות בהשפעת הכעס

כעס:  יועץ רע או מזהיר מסכנה

ביטויים כגון “הוא הרגיז אותי מאד”, “לו יכולתי הייתי סוטר לו” ואף חריפים יותר נשמעים בישראל מדי יום ולעתים מספר פעמים בכל יום. למילים מצטרפות הבעות פנים ושפת גוף תואמות, המבטאות את הרגשת כעס, את מצבור האנרגיה המתפרץ, התרגשות וחוסר המנוחה.  כל הצופה והמאזין מבין היטב את המתרחש אצל הדובר הכועס ומזהה את השינויים הפיזיים המלווים את סערת הרגשות:  נשימה כבדה,  קצב דיבור, גוון עור-פנים.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“גם ההורים עולים לכיתה א'” מדריך הכנה להורים וילדים

גם ההורים עולים לכיתה א’

זוכה פרס נובל לכלכלה ג’מס הקמן מצטרף לדעתם של מדענים מכל רחבי העולם ולחוקרי מוח בהצהירו כי הפניית משאבים לחינוך בגיל הרך ולביה”ס היסודי יניב  את הרווחים הגדולים ביותר במונחים של השקעה-תוצר.

הדיון היה אמנם על מדיניות ציבורית, אך באותה מידה הורים חייבים להיות מודעים לערכו הרב של  החינוך בכיתות היסוד ולנקוט בצעדים התואמים  את המלצות המחקר כדי להבטיח צעד ראשון נכון: הצלחה בלימודים.

[לחץ כאן למאמר המלא]