וויסות חושי לעומת הפרעת קשב וריכוז

בעיות של ויסות חושי – הסיפור של גיל

 רקע רלוונטי להפניה

המורה טוענת כי גיל אינו רגוע,  מתנהל בחוסר שקט, תגובותיו לא מותאמות לפעילויות הכיתה ולהתנהגות חלק מן הילדים. גיל הוא בתלמיד בכיתה ג’. הישגיו טובים. במשפחה מקפידים על כללי התנהגות נאותה ומעודדים למידה והרחבת הידע. גיל אהוב בבית ובמשפחה הנרחבת.

[לחץ כאן למאמר המלא]

שאלה: האם רטלין תמיד נחוץ בטיפול בקשיים בלימודים?

שאלה:

הילד שלי הוא בכיתה ג’. עד עתה הכל היה בסדר. השנה הילד לא רגוע, לא מקשיב, הישגיו ירדו. אנו יודעים כי הוא ילד בעל יכולת. המורה הפנתה אותנו לקופת חולים לבדיקת TOVA.
ידוע לי כי במהלך הבדיקה חייב הנבדק ליטול רטלין ואילו אנו, ההורים מתנגדים לכך.

תשובה:

ישנם תלמידים שהתמודדו היטב בכיתות א’-ב’ וחווים קושי בלימודים בכיתה ג’. מקור הקושי לא חייב להיות הפרעת קשב וריכוז. להלן רשימה חלקית של סיבות המתבטאות כלפי חוץ כהפרעת קשב וריכוז:

[לחץ כאן למאמר המלא]

הפנייה לאבחון, מתי ומדוע?

הורים רבים שואלים מתי נחוץ לערוך אבחון לאיתור לקות למידה?

לפני שאציין מועדים וסיבות טובות לעריכת האבחון חשוב להסביר מה זה האבחון ולמה הוא משרת.

האבחון לאיתור לקות למידה מספק פרופיל לימודי מפורט ובו פירוט כישורים נחוצים ללמידה כגון זיכרון, קשב וריכוז, חשיבה מילולית, חשיבה בלתי מילולית לצד מידע על מיומנויות שהילד רכש. האבחון מציין כיצד מתפקד הילד בהשוואה למצופה מבני גילו.

[לחץ כאן למאמר המלא]

כמה עובדות סטטיסטיות

1. המוח שוקל כ כ 1,200 גרם אבל צורך 20% מן האנרגיה – לכן  רצוי מאד כי התלמיד יאכל ארוחת בוקר וארוחת 10 מזינות.

2. השינה דרושה בין היתר לביסוס הזיכרון לכן תלמידים חייבים לישון כ 9 שעות שינה רציפה ללא טלוויזיה דולקת.

3. אוצר המילים של ילד בכניסתו לכיתה א’ מנבא 30% מיכולתו בהבנת הנקרא בכיתה י”א.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“שיעורי בית – למה?”

שעורי בית: כן או לא ובעיקר למה

תומאס פרידמן זוכה פרס פוליצר ומחברו של הספר “העולם הוא שטוח” אמר בראיון “אבי דרבן אותי לסיים את הארוחה באומרו כי בחוץ נמצאים  רעבים החפצים בארוחתי. היום אני מדרבן את בנותי להכין ולסיים את השעורים כי בחוץ נמצאים רעבים למשרתן העתידית”.

העובדה כי איכות החיים בעולם המודרני עומדת ביחס ישיר להשכלתך ידועה לכולם, והכוונה איננה רק לשכרך בסוף החודש אלא להשלכות על כל אספקט בחייך, החל בבריאות וכלה באיכות שעות הפנאי. העולם המודרני מוכיח כל יום לכולם את פגיעות חיינו בכפר הגלובלי הקטן והמתוקשר – אכן העולם הפך לשטוח. יבשות מתקרבות תקשורתית ותחבורתית  ובכך מטילות בסכנה את ייחודיותך כנותן שירות או מספק מוצר עבור שכר הולם.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“מה זאת לקות למידה”

מהי לקות למידה?

בימים אלה מדברים הרבה על אבחונים לאיתור לקות למידה.  מהי לקות למידה ?

תפקוד המוח בתחומים השונים מגדיר אותנו. על אף כי בשפה העממית “הלב נקרע” ולעתים אנו סובלים “ממוסר כליות” רק המוח הוא זה שקולט מידע מן הסביבה, מעבד אותו, לעתים משמר אותו, מאפשר לנו להגיב לגירוים פנימיים וחיצוניים.

[לחץ כאן למאמר המלא]

“כיצד נחנך ילד בריא ומוצלח” – הדרכת הורים

הורים שואלים: “כיצד נחנך ילד בריא ומוצלח?”

 מבחן המרשמלו והצלחה בבית הספר

זוכה פרס נובל לכלכלה ג’יימס הקמן מצטרף לדעתם של מדענים מכל רחבי העולם ולחוקרי מוח בהצהירו כי הפניית משאבים לחינוך בגיל הרך ובביה”ס היסודי יניב  את הרווחים הגדולים ביותר במונחים של השקעה-תוצר.

[לחץ כאן למאמר המלא]